نقطه ی جغرافیایی موکب 32.604236, 44.020508      این عدد را می توانید در گوگل مپ  جستجو کنید

 

گذشته از عنایت معصومین به شهر مقدس قم و تاکید امامان همام به عظمت این شهر، متقابلاً مردم قم نیز از دیر باز به عشق وافر به اهل بیت (علیهم السلام) معروف و هیئات و مواکب عزاداری این شهر به عنوان آشیانه ی آل محمد (علیهم السلام) و ام القرای جهان اسلام، همواره زبان زد خاص و عام بوده است.

عشاق قمی اهل بیت در طول تاریخ و در ایام عزای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین علیه‌السلام در هر یک از شهرهای بزرگ مذهبی و اعتاب مقدسه که بوده‌اند، دسته‌ها و مواکب عزاداری را به پا کرده‌اند.

در دهه‌ ها و سده‌ های گذشته، دسته‌ی عزاداری قمی‌ ها در کربلای معلی، جزو معروف‌ترین و با حس و حال‌ترین دسته‌های عزاداری در این شهر بوده است که متاسفانه با روی کار آمدن رژیم منحوس بعث در عراق و اخراج ایرانی‌ها از این کشور، به تعطیلی کشیده شد.

بحمدالله باز شدن مسیر عتبات عالیات، غلامان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام را به این فکر انداخت که بار دیگر همان برنامه‌ی تاریخی خود را در کربلای معلی احیاء نمایند.

به همین منظور در محرم الحرام 1436 هجری قمری، مصادف با مهرماه 1393 شمسی، موکب حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) به منظور احیاء شعائر عزاداری حسینی و یادآوری خاطره‌ی حضور ده‌ ها و بلکه صدها ساله‌ی مردم قم در ایام محرم و صفر در کربلای معلی تشکیل گردید. با این تفاوت که این موکب علاوه بر برنامه‌های سوگواری و برپایی دسته‌های عزاداری، اقدام به راه اندازی یک پایگاه صلواتی سرویس دهی به زوار سیدالشهداء (علیه‌السلام) نمود. این پایگاه به تمامی زائران اربعین خصوصاً ایرانی‌هایی که به زیارت سرور و مولایشان مشرف می‌شوند، به صورت رایگان و افتخاری؛ خدمات بهداشتی، پزشکی، تغذیه‌ای، استراحتگاهی و ... ارائه می‌نماید.

رئیس هیأت امناء: حضرت آیت الله شیخ علی نظری منفرد

اعضا:

  • سید سعید طیب حسینی
  • حسین خلج
  • جواد رضوانی
  • علی حاج غفاری
  • محمود پارچه باف (رئیس موکب در کربلا)